skip to content

News & Events

New tee mats for escarpment greens

The 2nd, 3rd, 8th & 11th tees have now been refurbished with synthetic grass tees. The remainder of the escarpment tees will be up-graded in due course. The photo shows Derek Trusler,...

News RSS Feed

[Find us on Facebook]

MEN'S RESULTS

2017 CLUB CHAMPIONSHIPS

Sponsored by McDONALDS SOUTH NOWRA
CLUB CHAMPION
PETER RUSSELL 298

Col Templeton 306

B GRADE CHAMPION
DENNIS DAVIS 328

Col Stubbs 329

C GRADE CHAMPION
FLASH JORDAN 357

Graham Smith 363

72 Hole Nett
A GRADE
ROYCE de STRANG 269

Tony Hosler 279

B GRADE
JOHN HATCHMAN 262

Peter Marynowsky 268

C GRADE
JEFF EVANS 278

Phil Reid 284

1st 36 Holes
A Grade

Gross Stephen Smith 150
Nett Joel Perkins 133

B Grade
Gross Andrew Goodman 163
Nett Gary Bridge 128

C Grade
Gross Col Reeve 178
Nett Col Poulton 136

2nd 36 Holes
A Grade

Gross Ben Taylor 152
Nett Brett Trenerry 133

B Grade
Gross Ian Harris 166
Nett Collin Lott 136

C Grade.
Gross David Goodman 194
Nett Greg Jennings 146

GOLFLINK

CHECK YOUR HANDICAP
Enter your Golflink Number
(212140 followed by your 4 digit membership number)

2017 HOLDEN SCRAMBLE

Sunday DECEMBER 3

Joel Perkins, Mitchell Stubbs (Queanbeyan GC) ,Cam Stubbs & Max Carney 52 1/2

GOLF ILLAWARRA CHAMPION of CHAMPIONS

C Grade
Won by FLASH JORDAN 89

Well done Flash

2017 FOURSOMES CHAMPIONSHIPS

Sponsored by COL TEMPLETON & PETER CALVERT

CHAMPIONS
BEN TAYLOR & MARTIN DALY 152

Runners up
Mat Barnes & Matt Westaway 156

36 Holes Nett
Craig Crump & Jason Jay 131
Andrew Goodman & Mark McClellan 139

1st 18
Scratch

Peter & Michael Russell 78
Nett
Ian Hayes-Williams & Col Darley 69

2nd 18
Scratch

Brett Trenerry & Royce de Strang 79
Nett
Joel Perkins & Cam Stubbs 67 1/2

Nearest the Pin
4th Brett Trenerry 146cm
8th Ian Hayes-Williams 70cm
12th Matt Westaway 372cm

2017 ECLECTIC

Scratch,
Joel Perkins 53
Peter Russell 56

Nett
Tony Gilmore 54
Hugh Lamond 55 1/2

2018 SHOALHAVEN SHIELD

March 18
v ExServos at Shoalhaven Heads

Nowra won 5/3

Stephen Rice won 4/2
Stephen Smith won 4/3
Shayne Ashton won 9/7
Tony Johnston won 6/4
Col Armstrong won 4/3
Collin Lott lost 1 down
David Goodman lost 2/1
Ian Stralow lost 3/1

February 11
v Callala at Vincentia

Nowra won 4 1/2 to 3 1/2

Shayne Ashton won 4/3
Derek Trusler won 2/1
Peter Done lost 6/4
Col Armstrong won 3/1
Collin Lott Square
Tim O'Shea lost 3/2
Phil Reid lost 4/2
David Goodman won 5/4

FEBRUARY 4
v St Georges Basin at Callala

Nowra lost by 2 1/2 to 5 1/2

Stephen Smith lost 4/3
Derek Trusler lost 5/4
Col Armstrong lost 2/1
Collin Lott won 4/3
Peter Done won 5/4
Tim O'Shea lost 4/2
Ian Stralow Square
David Goodman lost 7/6

SATURDAY COMPETITION

APRIL 14
Single Stableford with 4BBB in conjunction.
IAIN CHALMERS MEMORIAL DAY
Sponsored by COL SHEPHERD & COL St JOHN
Field 91

A Grade
Max Carney 39
Andrew Bradley 38
Mark de Souza 36

B Grade
Cam Stubbs 47
Ted Downes 43
Derek Trusler 40

C Grade
John Howsan 38
George Parker 38
Col Reeve 37 c/b

Balls to 35 c/b

4BBB Stableford
Cam Stubbs & Col Reeve 51
Ron Reynolds & Ted Wright 48

Long Drive 11th
A Grade Craig Crump
B Grade Paul Phillips
C Grade Lance Worboys

Nearest the Pin
4th Ron McGuire 270cm
8th Stephen Rice 108cm
12th Graeme Wearne 157cm
16th Mark de Souza 290cm

APRIL 7
Single Stroke
Sponsored by BOB HANSEN & KEVIN LORD
Field Women 1 Men 96

MONTHLY MUG WINNER
TONY GILMORE 64

A Grade
Mark Panopoulos (Killara GC) 66/67
Shayne Ashton 79/67 (MEDAL)
Stephen Westaway 77/67

B Grade
Tony Gilmore 82/64
Neill Hargrave 81/67
Peter Calvert 85/68

C Grade
Ted Wright 93/67
Col Reeve 88/67
John Howsan 89/69

Balls to 72 nett c/b

Scratch Score
A Grade Mark Panopoulos (Killara GC) 66
B Grade Neill Hargrave 81
C Grade Col Reeve 88

Long Drive 11th
A Grade Brett Trenerry
B Grade Cam Stubbs
C Grade John Studdert

Nearest the Pin
4th Martin Daly 231cm
8th Joel Perkins 85cm
12th Peter Calvert118cm
16th Gary Bridge 85cm

MARCH 31
Single Stableford
FRED PORTER MEMORIAL CUP
Sponsored by TONY PORTER
Field Women 3 Men 88

FRED PORTER MEMORIAL CUP WINNER
CRAIG TUCKER (Links Shell Cove) 42

A Grade
Col Templeton 37
Denis Mulvihill 37
Andew Bradley 36

B Grade
Craig Tucker (Links Shell Cove) 42
Tom O'Shea 41
John Ludewig 40

C Grade
Daryl Roth 40
Robin Douglass 39
Peter Rowell 38

Balls to 35 c/b

Long Drive 11th
A Grade Brendon Kop (Penrith GC)
B Grade Paul Phillips
C Grade Ross Tooley

Nearest the Pin
4th Max Carney 150cm
8th John Ludewig 47cm
12th Col Grimditch 197cm
16th Chris McCurdy (Metropolitan GC)149cm

MARCH 24
Open Men's & Women's 4 Person Ambrose
Sponsored by COL TEMPLETON & PETER CALVERT
Field Ambrose 76 Singles 17

4 Person Ambrose
Craig Crump, Pierre Steyne, Ian Stralow & Collin Lott 51 5/8
Col Templeton, Peter Calvert, Derek Trusler & Stephen Rice 53 5/8

Balls to 54 3/4

Single Stableford
John Austin 37
John Barron 34

Balls to 32 c/b

Nearest the Pin
4th Col Templeton 122cm
8th G Wearne In the Hole
12th Neil Dinnie 135cm
16th Col Templeton 98cm

Long Drive
A Grade Wayne Levi
B Grade Ted Downes
C Grade Pierre Steyne

HOLE in ONE 8th
GRAEME WEARNE

MARCH 17
Single Stableford
Sponsored by GLENN BUIKSTRA (COUNTRY MOTOR COMPANY)
Field Women 1 Men 89

A Grade
Denis Mulvihill 39
Mick Atfield (St Georges Basin) 39
Stephen Westaway 39

B Grade
David Murphy 43
Paul Collins 42
Graham Napper 39

C Grade
Frank Cornell 42
George Parker 38
Robert Burney 37

Balls to 35 c/b

Long Drive 11th
A Grade Roger Hardy
B Grade Stephen Muller
C Grade Ross Tooley

Nearest the Pin
4th Ben Taylor 104cm
8th Graham Napper 29cm + Pro's Pin
12th Mark de Souza 120cm
16th Ted Downes 85cm

EAGLE 14th
ROGER HARDY

MARCH 10
Single Stableford with 2 Person Multiplier in conjunction.
Sponsored by WARWICK McMILLAN & RICK CURRIE (CHOICES FLOORING SOUTH NOWRA)
Field Women 1 Men 86

A Grade
Peter Russell 40
Andrew Bradley 39
Michael Russell 39

B Grade
Cam Stubbs 37
Neill Hargrave 37
Collin Lott 35 c/b

C Grade
John Ludewig 38
Phil White 36
Kees Quinten 36

Balls to 32 c/b

2 Person Stableford Multiplier
Peter & Michael Russell 88
Cam Stubbs & Joel Perkins 78

Long Drive 11th
A Grade Col Templeton
B Grade Cam Stubbs
C Grade Troy Burns

Nearest the Pin
4th Mark de Souza 236cm
8th Kim Andrews 212cm
12th Stephen Rice 181cm
16th Thomas Gulliver (Kingston Heath GC) 164cm

MARCH 3
Single Stroke
Sponsored by IAN STRALOW (BLACKWOOD KITCHENS & JOINERY)
Field Women 2 Men 96

MONTHLY MUG WINNER
PAUL PHILLIPS 62
.
.
A Grade
Andrew Bradley 71/66
Stephen Rice 72/66
Col St.John 77/67 c/b

B Grade
Paul Phillips 78/62
Lindsey Jones 82/65
Andrew Goodman 82/65

C Grade
John Howsan 85/65
David Smith 91/67
Greg Christian 90/67

Balls to 70nett c/b

Scratch Score
A Grade Andrew Bradley 71
B Grade Paul Phillips 78
C Grade John Howsan 85

Long Drive 11th
A Grade Ben Taylor
B Grade Gary Bridge
C Grade Greg Christian

Nearest the Pin
4th David Hitchen (Cabramatta GC) 157cm
8th Ron Reynolds 297cm
12th Bob Hansen 474cm
16th Collin Lott 252cm

WEDNESDAY COMPETITION

APRIL 18
Field 56

Single Stableford
Tony Johnston 43
Warwick Jennings 39
John Bond 39

Balls to 34 c/b

Nearest the Pin
4th Tony Johnston 188cm
8th Ross Tooley 141cm
12th Peter Done 35cm

APRIL 11
Field 39

Single Stableford
Martin Daly 40
Tony Fitzpatrick 39
John Hatchman 37 c/b

Balls to 33 c/b

Nearest the Pin
4th Peter Courtney 60cm
8th Peter Marynowsky 165cm
12th Tony Fitzpatrick 600cm

APRIL 4
Field 48

Single Stableford
Peter Dalmazzo 40
Col Templeton 39
Paul Walsh 38

Balls to 33 c/b

Nearest the Pin
4th Kel Campbell 70cm
8th Col Grimditch 45cm
12th Neil Dinnie 450cm

MARCH 28
Field 41

Single Stableford
Col Armstrong 39
Col Reeve 38
Peter Dalmazzo 38 c/b

Balls to 32 c/b

4BBB Stableford
Col Reeve & Kel Campbell 46

Nearest the Pin
4th Peter Dalmazzo 211cm
8th Brad Stevens (Worrigee) 65cm
16th Ron Reynolds 403cm

MARCH 21
Field 14

Fred Bowman 36

Balls to 27 c/b

MARCH 14
Field 30

Single Stableford
Col Templeton 40
Rob Coulthart 40
Mark McClellan 39

Balls to 35 c/b

Nearest the Pin
4th Peter Done 171cm
8th Rob Coulthart 198cm
12th Graeme Wrightson 225cm

MARCH 7
Field 46

Single Stableford
Cam Stubbs 38
Stephen Rice 38
Col Templeton 37

Balls to 33 c/b

Nearest the Pin
4th Bob Hansen 99cm
8th Col Templeton 410cm
12th Mark McClellan 820cm

2018 B PENNANTS

FEBRUARY 25
v Shoalhaven Heads at Russell Vale

Nowra lost 2 to 3

Leigh Quinn lost 2 down
Brett Trenerry lost 2 down
Joel Perkins won 1 up
Mark McClellan won 2/1
Tony Johnston lost 2/1

FEBRUARY 18
v Russell Vale at Moss Vale

Nowra lost 1 1/2 to 3 1/2

Ben Taylor lost 4/3
Stephen Smith lost 5/4
Joel Perkins Square
Tony Johnston won 4/2
Andrew Goodman lost 3/2

FEBRUARY 11
v Links Shell Cove at Gerringong

Nowra lost 1/2 to 4 1/2

Leigh Quinn Square
Stephen Smith lost 2 down
Mark McClellan lost 3/2
Brett Trenerry lost 7/5
Joel Perkins lost 2/1

FEBRUARY 4
v Gerringong at Jamberoo

Nowra won 3 1/2 to 1 1/2

Leigh Quinn lost 3/2
Stephen Smith won 3/2
Mark McClellan won 3/2
Brett Trenerry won 2 up
Joel Perkins Square

2018 WHITE HORSE CUP

FEBRUARY 18
v Links Shell Cove at Nowra

NOWRA won 4/2

Stephen Rice won 1 up
Neil Dinnie lost 1 down
Tom Pottenger won 1 up
Tony Gilmore won 4/2
Ken Wills lost 5/3
Flash Jordan won 4/3


website: gdayclubs.com.au

Think! About your choices. Call Gambling Help 1800 858 858.